::: Home | 中文版 | ENGLISH | SITEMAP
:::Artists >>>
Program
10.24
Sat
  1. Main Stage - 19:00 ~ 21:00
    Vincent Hsu & His Soy La Ley Afro - Cuban Jazz Band
10.25
Sun
  1. Main Stage - 19:00 ~ 21:00
    Jean Michel Pilc / Teriver Cheung Quartet
  2. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    Shin Min High School Band
  3. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    Sky One
10.26
Mon
  1. Main Stage - 19:00 ~ 20:00
    Youn Woo Park Trio
  2. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    S S Junior Brass Quintet
  3. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    Fly Jazz Band
10.27
Tue
  1. Main Stage - 19:00 ~ 20:00
    Cadence
  2. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    Soul Resonance Jazz Orchestra (SRJO)
  3. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    Lee Hung Chun’s Music Studio
  4. Taichung Municipal City Huludun Cultural Center - 19:30 ~ 20:30
    Písečan
10.28
Wed
  1. Main Stage - 19:00 ~ 20:00
    Rich Huang Jazz Quartet+
  2. Main Stage - 20:00 ~ 21:00
    Terumasa Hino
  3. J Stage - 17:00 ~ 18:00
    Olivier Baron Jazz Trio
  4. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    Naomi YU & Friends
  5. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    New Wilson
10.29
Thu
  1. Main Stage - 19:00 ~ 21:00
    Taipei Jazz Orchestra ft. Minyen Hsieh, Woody Witt
  2. J Stage - 17:00 ~ 18:00
    R.E.M Moods Project—Ying-Da Chen, Min-Yen Hsieh, Fan Hsu, Wei-Chung Lin Quartet
  3. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    Wei Sheng Lin and His Jazz Pals
  4. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    Mark Kuo's Neo-Retro Trio
10.30
Fri
  1. Main Stage - 17:00 ~ 18:00
    Miszform Project
  2. Main Stage - 19:00 ~ 20:00
    Jazzation
  3. Main Stage - 20:00 ~ 21:00
    Charles Pasi 5et
  4. J Stage - 17:00 ~ 18:00
    New Japan Special Quartet
  5. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    Houli Ai-Yue Saxophone
  6. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    Taichung Youth Star Jazz Band
  7. Taichung Municipal City Huludun Cultural Center - 19:00 ~ 20:00
    Rhythm Market
  8. Taichung Municipal City Huludun Cultural Center - 20:00 ~ 21:00
    Minyen Hsieh Quartet Plays
10.31
Sat
  1. Main Stage - 15:00 ~ 16:00
    Tianfang Jazz
  2. Main Stage - 19:00 ~ 20:00
    Tammy & Kevin Tribute to “Lady Day & Pres” Project
  3. Main Stage - 20:00 ~ 21:00
    Uriel Herman
  4. J Stage - 15:00 ~ 16:00
    TAS Jazz Ensemble
  5. J Stage - 16:00 ~ 17:00
    JUPITER YOUTH JAZZ BAND
  6. J Stage - 17:00 ~ 18:00
    CSHS Music Class Jazz Big Band
  7. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    NCCU BIG BAND
  8. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    THU Jazz Band
  9. Taichung City Tun District Art Center - 15:00 ~ 16:00
    Woody Witt / Chuck Payne Quartet with Yu Ying Hsu and Vincent Hsu
  10. Taichung City Tun District Art Center - 16:00 ~ 17:00
    Shawna Yang Jazz Quartet
11.1
Sun
  1. Main Stage - 15:00 ~ 16:00
    Yuhan Su Quintet
  2. Main Stage - 19:00 ~ 20:00
    Ethan Iverson & Jenny Lin
  3. Main Stage - 20:00 ~ 21:00
    Pat Martino
  4. J Stage - 15:00 ~ 16:00
    Dark Eyes Gypsy Jazz Band
  5. J Stage - 16:00 ~ 17:00
    The Beat Brothers
  6. J Stage - 17:00 ~ 18:00
    NICK JAVIER ELECTRIC QUARTET
  7. J Stage - 19:00 ~ 20:00
    Toshi Fujii Quartet
  8. J Stage - 20:00 ~ 21:00
    CEO Jazz Big Band
  9. Taichung City Seaport Art Center - 15:00 ~ 16:00
    Annie & jazz quartet
  10. Taichung City Seaport Art Center - 16:00 ~ 17:00
    Teen Spirit
::: 2014 Taichung Jazz 2013 Taichung Jazz facebook - Taichung Jazz
指導單位︰臺中市政府主辦單位︰臺中市政府文化局 承辦單位︰力譔堂整合行銷股份有限公司
臺中花都藝術節合作單位︰全國大飯店臺中金典酒店海尼根Hotel ONE